סוגי מצבות: מדריך למצבות הנפוצות בישראל

November 24 2022doritr

אחד הדברים שיש לדאוג להם כאשר נפטר אדם קרוב ואהוב, הוא בחירת מצבה עבורו. אמנם, כדאי כמובן קודם כל להתמקד בסידורי הלוויה ולאחר מכן בשבעה. אך בתום השבעה, יש צורך להתחיל לחפש קבלן מצבות על מנת לבחור את המצבה המתאימה ביותר ולהתקין אותה בצורה מקצועית ואמינה. בשלושים לפטירתו של האדם יש לעלות לקברו ולחשוף את המצבה. אם אתם תוהים איזו מצבה כדאי שתבחרו, במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות המצבות הנפוצות ביותר בישראל כיום ובהתאם לכך, תבחרו את סוג המצבה המתאים לכם ביותר.

סוגי מצבות נפוצות

הנה כמה מסוגי המצבות הנפוצות ביותר בישראל:

ראשית כל, מצבות אבן חברון. מדובר על אבן שמקורה בסלע גיר קשה אשר נחשב בהרי ירושלים. אבן זאת מתאפיינת בצבעים בהירים בגוון אופייני של חול לסוגיו לרבות קרם, לבן, צהבהב ובז’ את האבן המדוברת היא נפוצה ביותר בישראל לצורך בניית מצבות בבתי העלמין הצבאיים. מתוקף זאת היא משדרת אווירה ממלכתית, אחידה וכן מכובדת למראה. המחיר שלה נוח ומשתלם.

סוג נוסף של מצבות הן מצבות משיש טורקי. את השיש המדובר מייבאים מהאי מרמרה. לשיש יש גוון ייחודי בין תכלת לאפרפר בדוגמאות שונות אשר ייחודית ובלעדיות לכל לוח. השיש הטורקי אמנם יקר יותר מסוגי אבן אחרים אך הוא גם איכותי ועמיד מאוד וכן קל יותר ללטש ולעבד אותו. מהסיבות הללו מהווה השיש הטורקי בחירה נפוצה ויוקרתית בתחום עיצוב ובניית מצבות.

עוד סוג של מצבות שניתן למצוא כיום הן מצבות גרניט. אבן הגרניט ששמה העברי הוא שחם, היא אבן קשה במיוחד אשר מיובאת ממדינות שונות ברחבי העולם שבהן היא נחצבת במעמקי האדמה. אבן הגרניט היא קשה, עמידה ואיכותית וניתן למצוא אותה במספר צבעים שהעיקריים בהם הם שחור, אפור ואדום. מצבה העשויה מאבן זאת תבלוט מרחוק בגווניה. החיסרון של האבן הוא שהיא יקרה.

עוד סוד של מצבות הן מצבות השיש סדרו. מדובר על מצבות המגיעות בגוון אפור מנקוד בנקודות לבנות. הן עמידות מאוד ובולטות.

עוד סוג הוא מצבות אבן סלייב. אבן סלייב הידועה בכינוי שלה אבן ירושלמית, משמשת לבניית מבנים רבים בבירה ובסביבתה. לאבן יש מראה פראי וטבעי והיא משלבת גוונים של אדום, וורדרד וצהוב. בניית המצבה מהאבן המדוברת או שילובה עם אבנים נוספות, מעניק לחלקת הקבר תחושה של חיבור למסורת ולטבע. כמו כן, האבן עמידה מפני תנאי מזג האוויר.

עוד סוג של אבן למצבות היא: אבן יפתח. מדובר על אבן שנחצבת בגליל והיא איכותית ועמידה. הצבעים שלם הם קרם, אדום וורוד ששלובים בצורה קלאסית בנימים ורודים טבעיים. המצבות הללו ניחנות בעמידות וחוזק רב וזאת הודות לצפיפות של הסלע שממנו הן נחצבו.

עוד סוג של מצבות הן מצבות מאבן עצמון. מדובר על אבן שמגיעה ממחצבות שונות ברחבי הגליל. היא אבן גיר קשה אשר מתאפיינת בגוונים של חום, לבן, חרדל או אפור. מצבות הבנויות מהאבן המדוברת חזקות ועמידות לאורך שנים רבות.

מצבות אבן עצמון

אבן עצמון המגיעה ממחצבות שונות ברחבי הגליל, היא אבן גיר קשה, שמתאפיינת בגווני חרדל, חום, לבן או אפור. בזכות הקושי והחוזק של הסלע ממנו האבן מופקת, מצבות הבנויות ממנה הנן חזקות ועמידות אורך שנים רבות. אבן עצמון שומרת על גווניה גם לאחר זמן רב, ואיננה תלויה בתחזוקה שוטפת.

חשוב לבחון קטלוג מצבות וכן להתייעץ עם קבלן מצבות לגבי היתרונות והחסרונות של סוגי המצבות המוצעות כיום וזאת בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה.

Share: