רשלנות רפואית בלידה – מתי יש עילה לתביעה?

November 24 2022doritr

כאשר אישה נכנסת ללידה, היא וכל הצות הרפואי של בית החולים מתכוננים לקראת הדבר הכי משמח בעולם של הבאת נשמה חדשה למשפחה ולעולם כולו. אבל לפעמים דברים משתבשים ולא הולכים כמו שצריך, לפעמים זה פשוט מקרה רפואי מורכב, ולעיתים אחרות זה יכול לנבוע מרשלנות של הרופא או אחד מאנשי הצוות הרפואי בבית החולים. במקרים אלו עשויה להיות לאישה עילה לתביעת רשלנות רפואית.

האם יש לי עילה לתביעה?

כדי לקבוע אם יש מקום לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, על עורך דין רשלנות רפואית  מטעם האישה לקבוע כי הרופא התרשל. משמעות הדבר היא אי מילוי חובת הזהירות שלהם, בין באמצעות מעשה או מחדל של חוסר מעשה הכרחי ומתבקש, המוביל לפגיעה מהותית במטופל. במצבי צירים ולידה, ייתכן שהרשלנות הובילה לפציעת לידה שונות ותפקידו של העורך דין לבדוק את התיעוד הרפואי ולקבוע אם יש טענה חזקה לתביעה בגין רשלנות.

כמו כן, על העו”ד להוכיח כי רשלנות זו הייתה הסיבה הישירה לפגיעה באם או בתינוק. על התובע להראות כי פגיעתם לא הייתה מתרחשת ללא התרשלות הרופא. זה עשוי לכלול ראיות כגון הערות רופא, עדות עדים ותמונות של הפציעה.

לבסוף, על העו”ד לקבוע כי האם או התינוק נפגעו כלכלית על ידי הוכחת גובה הפיצוי הכספי הדרוש עבור חשבונות רפואיים והוצאות אחרות הקשורות לטיפול. עליהם להראות שהפגיעה הכלכלית הזו נבעה מרשלנות הרופא.

כאשר לאישה יש עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה, עורך הדין שלה יכול לסייע להבטיח שהיא ותינוקה יקבלו פיצוי הוגן. חשוב לעבוד עם עורך דין מנוסה שמבין כיצד לבנות תיק חזק ולהגן על טובת הלקוחות שלו.

 

השכיחות של רשלנות רפואית בלידה בעולם

אם לדעתך היית קרבן לרשלנות מצד הרופא או הצוות הרפואי של בית החולים בו ילדת את אחד הילדים שלך – את לא לבד! לצערנו רשלנות רפואית בהריון ולידה הינה דבר שכיח בעולם כולו. במדינות מסוימות רשלנות רפואית במהלך הלידה מוערכת להתרחש עד 10% מהמקרים. רשלנות כזו עלולה לגרום לנזק מתמשך – פיזי ורגשי – לאמהות ולילדים כאחד, ונוגע ללב לדעת שהטרגדיה הניתנת למניעה הזו ממשיכה להתרחש בהיקף כה גדול. באזורים רבים בעולם חסרים כוח אדם או משאבים מתאימים ללידה, מה שמוביל לטרגדיות שניתן היה להימנע מהן בעזרת טיפול רפואי מתאים. אפילו במדינות בעלות כלכלה חזקה ורופאים מאומנים היטב, חדרי לידה עשויים שלא לספק את התמיכה הדרושה בגלל מסורבלות מערכתית או חוסר רגישות שמקשה עד כאב על נשים רבות – במיוחד אלה שאין להן כסף או קשרים – לקבל גישה לטיפול איכותי.

יחד עם זאת, בסופו של דבר, כל סיפור הוא עולם מלא בפני עצמו. אם את חוית התנהגות בלתי הולמת או בלתי מקצועית מצד אחד מאנשי הצוות הרפואי ביבת החולים בו ילדת את ילדת – פני עוד היום לעו”ד המתמחה בתחום זה, ובדקי האם יהיה ניתן להגיש תביעה, לעשות צדק, להקל עליכם כמשפחה באופן כלכלי, ולמנוע מנשים נוספות לעבור אותו סבל כמו שאת עברת.

מאמר זה אינו מיועד לייעוץ משפטי.

Share: