להשקיע בדירה במתחם בפינוי בינוי איך עושים את זה נכון?

November 08 2022doritr

תחום בפינוי בינוי בישראל הפך להיות תחום מרכזי מאוד בנדלן בישראל בשנים האחרונות. בין אם מדובר על תל אביב נדלן ובין אם מדובר על נדלן בכל עיר אחרת, בין הפרויקטים השונים אשר ניתן לרכוש בהם דירה לצורך מגורים או השקעה הם פרויקטים של פינוי בינוי. בשונה מתהליכי תמ”א אשר מדברים על פתרון מקוני לבניין או שניים, פרויקטים של פינוי בינוי מכוונים לשטחים גדולים יוצר וכן מספר גדול יותר של בניינים, דבר אשר דורש שינוי בתוכנית בניין עיר ועל כן, מדובר על תהליך מורכב באופן משמעותי אשר לוקח הרבה יותר זמן ודורש הסכמה גבוהה באופן משמעותי מהדיירים. יזמים מנוסים שיש להם יכולות כלכליות וכן עירייה חזקה שמלווה ברקע נדרשים עבור מימוש הפרויקטים המדוברים בעיר כזאת או אחרת.

מעוניין לרכוש דירה להשקעה בפרויקט פינוי בינוי? הנה כמה דברים שחשוב לדעת?

בין אם אתה מעוניין לרכוש דירה להשקעה בפרויקט פינוי בינוי תל אביב ובין אם בפרויקט שכזה בכל עיר אחרת, הנה כמה דברים שחשוב מאוד לבדוק טרם בוחרים לרכוש את הדירה:

ראשית כל, חשוב מאוד להבין מה מצב התהליך. תהליך פינוי בינוי מתחילתו ועד סופו יכול לקחת גם 10 שנים משלב ההחתמות של הדיירים והבנייה בפועל, הדרך היא ארוכה.

חשוב לדעת שאם קונים נכס במתחם שבו תהליך התחיל, הדרך ארוכה וחשוב להיאזר בסבלנות. כמו כן, חשוב להבין היכן הפרויקט מצוי בתהליך בכדי להבין עד כמה הוא רציני.

דבר חשוב נוסף שחשוב להבין טרם רוכשים דירה בפרויקט מעין זה הוא: מי היזם. לתהליך פינוי בינוי יש עניין מהותי מאוד עם בחירת היזם. היזם חייב להיות מוכר ובעל ניסיון בפרויקטים דומים. חשוב מאוד לבדוק האם מדובר על יזם רציני ומקדם מול העירייה, האם מדובר על תהליך שבו עדיין אין יזם אלא מחתימי דיירים אשר אוחזים במושכות ורק ימים יגידו אם יזם רציני ייכנס בכלל לתהליך ועוד.

עוד דבר שחשוב מאוד לבדוק הוא מה הסטטוס של הפרויקט בעירייה. אחת הבעיות בפרויקטים של פינוי בינוי היא העירייה עצמה. מצד אחד העירייה חפצה בהתחדשות עירונית שתשפר את הנראות של העיר, תוסיף תושבים איכותיים ותעלה את ערך כנסים וגביית הארנונה, אך מצד שני לעירייה יש מגבלת תקציב שלא יכולות לעמוד בכל הפרויקטים בבת אחת אם בכלל. מי שמעוניין לרכוש דירה במתחם של פרויקט פינוי בינוי חייב ללכת לעירייה, לבדוק מה הסטטוס של הפרויקט ולבדוק לאן נושבת הרוח מבחינת העירייה בפרויקט המדובר.

אין ספק כי רכישת דירה זה דבר משמעותי מאוד שיש צורך לבדוק היטב טרם מבצעים את הרכישה. אך חשוב לדעת שכאשר מדובר על רכישת דירה בפרויקט פינוי בינוי, הצורך לבדוק את הדברים הוא משמעותי הרבה יותר ואין להקל ראש בבדיקת הדברים טרם רוכשים את הדירה.

Share: